REZERWACJA
LICZBA GOŚCI
10 rzeczy, których (być może) nie wiesz o Sosnowcu!

Leżący na południu Polski Sosnowiec, miasto o bogatej przeszłości przemysłowej, często pozostaje w cieniu swoich większych sąsiadów na mapie Polski. Jednak to, co sprawia, że Sosnowiec jest wyjątkowy, nie ogranicza się jedynie do jego historycznej roli w rozwoju przemysłu. Miasto jest pełne kontrastów, a przeszłość spotyka się tutaj z przyszłością. W niniejszym artykule zabierzemy Was w podróż po najbardziej zaskakujących i mało znanych ciekawostkach Sosnowca.

Kiedy powstał Sosnowiec i skąd się wzięła nazwa?

  • Początki Sosnowca (jako miasta) sięgają roku 1902, kiedy to, dzięki wysiłkom miejscowych rodów przemysłowych oraz carskiego urzędnika Aleksandra Budrysz-Ratyńskiego, otrzymało prawa miejskie. Jednak należy pamiętać, że historia osadnictwa na terenach dzisiejszego Sosnowca sięga aż do czasów piastowskich.
  • Nazwa miasta wywodzi się od borów sosnowych, które pierwotnie porastały te tereny w XIX wieku.

Ile jest Sosnowców w Polsce?

  • Więcej niż mogłoby się wydawać! Chociaż nazwa kojarzy się przede wszystkim z miastem położonym w województwie śląskim, wybierając się do Sosnowca i szukając odpowiedniej trasy, należy pamiętać o tym, że miejscowości o tej samej nazwie znajdują się także w województwach: świętokrzyskim, łódzkim, wielkopolskim i podlaskim. Mylący może się także okazać Sosnówiec leżący w województwie kujawsko-pomorskim. Taka pomyłka mogłaby nas kosztować wycieczkę do innej części Polski i pewnie nieco więcej nerwów.

Czym wyróżnia się Sosnowiec?

  • Sosnowiec składa się aż z 19 dzielnic! Tak rozbudowany podział administracyjny jest wynikiem stopniowego rozrastania się i wchłaniania kolejnych wsi. To sprawia, że każda dzielnica ma swoją unikalną historię i charakter.
  • Zagórze, czyli północna dzielnica miasta, liczy blisko 50 tysięcy mieszkańców, co czyni ją największą dzielnicą miasta. Co więcej, Zagórze jest także jedną z najstarszych dzielnic, na której temat pierwsze wzmianki sięgają roku 1228.
  • W największej dzielnicy miasta znajduje się też… podobno najkrótsza zamieszkała ulica w Polsce. Mowa oczywiście o ulicy Leopolda Infelda w Zagórzu, która ma zaledwie 25 metrów! Co więcej, przy ulicy znajduje się tylko jeden dom i to ogrodzenie tej jednej posesji wyznacza długość całej ulicy. Żeby było jeszcze ciekawej, osamotniony budynek nosi numer 8a, ponieważ budynki z numeracją 1-7 zostały wyburzone.
  • W Sosnowcu znajdują się aż 4 ulice Wagowe. Co więcej, wszystkie znajdują się na Kazimierzu! Dodatkowo istnieją także dwa osiedla o tej samej nazwie. Stało się tak, ponieważ główna ulica Wałowa należy do miasta, natomiast pozostałe, odchodzące od niej uliczki należą do tamtejszej wspólnoty mieszkaniowej.

Dodatkowo…

  • W Sosnowcu urodził się i wychował Jan Kiepura — słynny polski śpiewak i aktor.
  • Jedną z najbardziej fascynujących ciekawostek Sosnowca jest istnienie tzw. Trójstyku – miejsca, gdzie w latach 1846-1915 stykały się granice trzech państw: Prus, Austrii i Rosji. Ten historyczny punkt, zwany także Trójkątem Cesarzy, upamiętnia dziś obelisk.

Planujesz przyjazd do Sosnowca? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego hotelu.

EUROHOTEL Sosnowiec
pl_PLPolski