Trasy rowerowe w Sosnowcu

Coraz dłuższe dnie i duża dawka słońca zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Wiosna i lato to najlepszy czas, aby zrezygnować z samochodu i komunikacji miejskiej na rzecz bardziej ekologicznego środka transportu. Jazda na rowerze to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i zdrowia, a jednocześnie redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Ponadto, wybierając rower, dbamy o środowisko, zmniejszając emisję spalin i hałas w mieście.

Infrastruktura rowerowa Sosnowca

Infrastruktura rowerowa w Sosnowcu obejmuje sieć ścieżek rowerowych, zarówno tych dedykowanych, jak i pasów na jezdniach oraz ciągów pieszo-rowerowych. Mapy i szczegółowe informacje o infrastrukturze można znaleźć na dobrze wszystkim znanym Mapach Google, czy portalach takich jak Velomapa, które oferują także przewodniki i porady dotyczące bezpieczeństwa oraz planowania tras.

Miasto może pochwalić się siecią dróg rowerowych o łącznej długości 51,5 km, co sprawia, że poruszanie się na dwóch kółkach jest nie tylko wygodne, ale również bezpieczne i przyjemne.

Dodatkowo, w Sosnowcu funkcjonują 23 stacje rowerowe, które oferują łącznie 270 rowerów do wypożyczenia, co sprawia, że zaopatrzenie się w rower jest niezwykle łatwe i dostępne. Do skorzystania z wypożyczalni miejskich rowerów wystarczy jedynie aplikacja mobilna zasilona kwotą minimum 10 zł.

Trasy rowerowe w Sosnowcu nie tylko umożliwiają wygodne poruszanie się po samym mieście, ale także łączą je z sąsiadującymi miejscowościami. To doskonała okazja, aby wybrać się na dłuższą wycieczkę i poznać atrakcje pobliskich miast, takich jak Dąbrowa Górnicza, Będzin czy Katowice.

Szlaki rowerowe w Sosnowcu i okolicy

Jednym z ciekawszych szlaków jest, oznaczony kolorem czerwonym i liczący 10 km, Szlak Dawnego Pogranicza, który rozpoczyna się w Parku Tysiąclecia, prowadzi przez zabytkowe części Sosnowca, m.in. obok Stadionu Ludowego Zagłębia Sosnowiec oraz kończy się w Trójkącie Trzech Cesarzy. Ten szlak oferuje również możliwość odpoczynku nad zbiornikiem Stawiki, który latem zachęca do odpoczynku strzeżonym kąpieliskiem i strefą gastronomiczną.

Nieco mniej popularny jest Szlak Czarnego Morza. Jest oznaczony kolorem zielonym i liczy około 13,5 km długości. Rozpoczyna się na Kazimierzu Górniczym (przy Parku Kuronia)  i prowadzi aż do Trójkąta Trzech Cesarzy. 

Kolejnym szlakiem, choć krótkim, to jednak bardziej wymagającym jest 5 kilometrowy Szlak Lasu Zagórskiego. Szlak może okazać się wymagający ze względu na nierówną nawierzchnię, z którą nie poradzą sobie rowery miejskie.

Chociaż miasto samo w sobie nie oferuje zbyt wielu tras, jego niewątpliwą zaletą jest połączenie z wieloma okolicznymi miastami takimi jak Katowice, Chorzów, czy nawet Częstochowa. Dzięki temu możliwe jest połączenie aktywności na świeżym powietrzu ze zwiedzaniem okolicznych zabytków i atrakcji.

Dlatego przebywając w Sosnowcu warto również wybrać się na wycieczkę rowerową po okolicy, aby zobaczyć:

  • Zamek w Siewierzu,
  • Jezioro Przeczyckie,
  • Zalew Rogoźnik,
  • Park Śląskie w Chorzowie,
  • Zamek Ogrodzieniec,
  • czy Zamek w Będzinie.

20 maja, 2024